5 nejvtipnějších zážitků při stopování
ve Východním Timoru

Trasa: Z Kupangu (Západní Timor, Indonésie) k Jaco Beach (Východní Timor)
Celková vzdálenost (zpáteční cesta): 1500 km


#1 Cestování s krávou

Naskočili jsme na korbu náklaďáku, kde jsme našli tuto krásnou krávu a spoustu pohodlných klacků, na kterých jsme se složili. Byli jsme vděční i zá kravu a otlačené zadky na dřevu, protože jsme už nějakou chvíli čekali na auto uprostřed neznámé pustiny Východního Timoru.


#2 Cestování jako kráva

Do tohoto náklaďáku bylo fakt těžké vylézt i pro tak statného jinocha jako je Karel :-)
Jeden stařík se pokoušel vysoukat nahoru a hodil horké instantní nudle Natalii na hlavu :-D V ten moment to až tak vtipné nebylo! Tříhodinová cesta z horského městečka Maubisse byla vyčerpávající a celkem i nebezpečná. Nám to ale vůbec nevadilo, protože to bylo zadarmo! Byla to taky jediná možnost, jak se dopravit zpět do hlavního města Díli.# 3 Podomní prodejci

Poslední část cesty do Tutualy (nejbližší vesnice u pláže Jaco Beach) se ukázala být nejnáročnější, protože se nachází na samém východu Východního Timoru a ještě k tomu bylo zrovna nedělní ráno, kdy všichni chodí do kostela. Po hodině čekání jsme konečně stopli auto, které jelo naším směrem. Problém byl, že se jednalo o prodejce, kteří stavěli snad u každého domu! A tak jsme jim pomáhali prodávat rýži, konzervy tuňáků, sušenky, kafe, cigarety a další potřebné produkty. 30 km jsme urazili za neuvěřitelné 4 hodiny! Za celou dobu neprojelo na této trase žádné jiné auto. Asi je tam hodně věřících, a nebo nemají auta. Správně jsou obě varianty. :-)# 4 Dva kroky dopředu, jeden krok vzad

Jedním z našich nejhorších zážitků při stopování vůbec bylo potkat kropící vůz. Tito mladíci pomáhali zavlažovat nově budovanou silnici do hor, na které se velmi prášilo. Jejich stylem bylo polévat kilometr pravou část vozovky, poté kilometr couvat a následně polévat levou část. Tu samou cestu jsme tak byli nuceni absolvovat hned třikrát! Tam, zpátky a zase tam :-D#5 Kozí překvapení!

Stopli jsme si další vozidlo, na kterém už viselo několik lidí a dokonce i jeden skútr. Na palubě byl však ještě jeden cestující, kterým byla trochu vystresovaná, avšak přátelská, koza. Můžete si povšimnout, že na konci naší 1500 km cesty jsme byli celkem špinaví a unavení. Přestože to nebylo úplně lehké, určitě tento styl cestování doporučujeme každému, kdo chce poznat pravý Východní Timor a ušetřit peníze! Veřejné dopravě se v této nově budované zemi zatím příliš věřit nedá a pronájem auta vás vyjde na neuvěřitelných 100 amerických dolarů na den! Jsme rádi, že jsme stopovali, neboť jsme poznali spoustu milých a nápomocných Timořanů!

Copyright © 2014 | travel4ever.cz | Karel Stepanek |